SEO Paketleri

İnternet dünyasında var olmaya veya etkinliklerini arttırmaya çalışan işletmelerin veya sitelerin dikkat etmesi gereken bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır.

Bu püf noktaların belki de en önemlisi de SEO adı verilen, açılımı “Search Engine Optimization” ve Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” olan ve İnternet sitelerinin arama motorları içerisindeki erişilebilirliğini arttırmaya yarayan temel ilkeler bütünüdür.  Bu temel ilkeler bütünü günümüz dünyasında bir İnternet sitesinin başarısı üzerinde önemli etkiye sahiptir.

Bu ilkelere uygun içerik üretmek isteyen işletmeler, freelance platformlardan içerik üretici tedarik edip kendilerine içerik yazdırabilmekte, veya biraz paraya kıyıp SEO paketleri arasından kendilerine uygun olanını tercih edip bu şekilde hızlı içerik temin edebilmektedir.

Bu paketleri sunan platformlar arasında kalite farkı olsa da bu paketler genel olarak işletmelerin SEO performanslarını, dolayısıyla İnternet üzerindeki tanınırlıklarını arttırırlar.

SEO Fiyatları

Bir SEO paketi alacak olan bir işletmenin önündeki en temel kısıt tabii ki SEO fiyatları olmaktadır. Anahtar kelime araştırmasına ve sayısına, üretilecek makale sayısına, analiz ve raporlamaya ve diğer özelliklere bağlı olarak ortalama bir SEO paketinin fiyatı 500 ila 5000 lira arasında değişmektedir.

Ancak bu fiyatlar 10 bin liraya kadar çıkmaktadır. Fiyat arttıkça sadece temin edilen içerik sayısı değil, aynı zamanda işletme için paket sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilen SEO ile alakalı hizmetlerde de artış olmaktadır.

SEO Paketleri

Birçok platformdan temin edilebilecek SEO hizmet paketleri, fiyatına ve sağlayıcısına göre farklı özelliklere sahiptir.

Bazı paketler birkaç özgün makale ve anahtar kelimeyle sınırlıyken, bazı paketler ise şu imkanları sağlamaktadır:

 • Meta etiketleri
 • robots.txt optimizasyonu
 • Mobil site optimizasyonu
 • Özel SEO uzmanı
 • 404 Hata Sayfası
 • Rekabet analiz raporları
 • Başlık Etiketi Optimizasyonu
 • Tekrar eden (duplicate) içerik tespiti
 • Evrensel SEO işlemleri
 • Onlarca (sayısı 100’e kadar çıkabilen) özgün ve SEO’ya uygun içerik

Hatta bazı paketler SEO konusunda o kadar ileri gitmektedir ki, SEO işlemleri uygulanan siteye ilk sayfa garantisi vermektedir. Buna ek olarak reklam (Google Ads) desteği ve optimizasyonu, sosyal medya desteği, backlink desteği (Facebook, Pinterest gibi sosyal medya platformları üzerinde) gibi İnternet dünyasına adım atmak isteyen işletmelerin işine yarayacak özellikler de bu gelişmiş SEO paketleri içerisinde sunulmaktadır.

Bazı SEO platformları ise işletmenin ihtiyaçlarına uygun özel paketler oluşturma ve uygulama hizmeti sunmaktadır. Bu paketler işletmenin ihtiyacına göre farklı boyutlarda olabilmekte, bu da paketin fiyatına doğrudan etki etmektedir. Kendine özel bir SEO paketi oluşturulan işletme de kendine özgü SEO ihtiyaçlarını bu paketler aracılığıyla karşılamaktadır.

Aylık SEO Fiyatları

Çoğu SEO platformu, işletmelerin kendilerinden devamlı SEO optimizasyonu hizmetleri alması için aylık SEO paketler sunmaktadır. Bu paketler tıpkı normal SEO paketleri gibi farklı bütçelere ve gereksinimlere uygun paketler içerisinde gelmektedir.

Bu tür hizmetler sunan firmalar ortalama 4000-10000 lira arasında aylık SEO fiyatları üzerinden işlem yapıyor. Bu SEO fiyatları, SEO paketinin içeriğine ve paketin alındığı platforma göre değişkenlik göstermektedir. O yüzden SEO paketi alacak işletme, bu konuda bütçesine ve ihtiyaçlarına göre hareket etmelidir.

Google SEO Hizmeti Fiyatları

Bir İnternet sitesinin SEO uyumluluğunun en önemli olduğu platform, kuşkusuz ki arama motorlarının lideri Google’dır. İşletmeler özellikle Google’da görünmek, ilk sayfaya tırmanmak için mücadele ederler ve SEO paketleri işletmelerin bu amaçla kullandıkları en önemli silah olarak ön plana çıkar.

SERP üzerindeki ilk sayfa, İnternet kullanıcıları için en önemli alan olduklarından dolayı tanınırlığını arttırmak isteyen işletmeler bu alanı hedef alır ve SEO bütçelerini ona göre ayarlayıp gerekli çalışmaları ona göre yaparlar.

Google üzerinden yüksek SEO optimizasyonu elde etmek isteyen işletmeler, SEO paketleri içerisinde Google Search Console ve Google Ads gibi özellikleri arar. Bu özellikler işletmelerin İnternet siteleri üzerinden daha çok gelir elde etmesini sağlar ve işletmelerin SEO uyumluluğunu arttırır.

İşletmeler Google üzerinden kendilerine daha çok müşteri bulur, satışlarını arttırır ve dünya arenasında daha yüksek bir yer elde ederler. Bu yüzden İnternet dünyasında SEO uyumu işletmeler için oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bu yüzden işletmeler Google SEO hizmeti fiyatları arasından bütçelerine en uygun ve en sürdürülebilir olan paketi seçer ve bu paketler aracılığıyla SEO dünyasında yükselişini gerçekleştirir.

SEO Çalışması Fiyatları

Bir SEO paketi satın alma ya da freelance platformlardan içerik temin etme yöntemleriyle SEO uyumluluğunu arttırmayı planlayan bir işletmenin, bunu yapmadan önce hangi alanlarda SEO uyumluluğunu arttırıp arama sayfalarında daha üst pozisyonlara çıkabileceğini öğrenmesi gerekir. Bunun için bazı SEO platformları bu işletmelere SEO çalışması hizmetleri sunar.

Bu çalışmalar bütçelerine göre şu gibi özellikleri sunarlar:

 • Site içi teknik analiz
 • Site kodu analizi
 • Link ve backlink inşası
 • Müşteri temsilcisi
 • Mobil uyumluluk kontrolü ve sağlanması
 • Sosyal medya analizi, tanıtımı ve takibi
 • Google Harita kaydı
 • SEO İçerik Kontrolü
 • Kırık Link Kontrolü ve Düzeltmesi

Bu özellikler sayesinde bir İnternet sitesinin SEO uyumluluğu açısından ihtiyaç duyabileceği her türlü özellik siteye entegre edilir ve bu şekilde o İnternet sitesi arama sayfalarında daha üst konumlara çıkar.

SEO çalışması fiyatları, çalışmanın sunduğu özelliklere göre aylık 5 bin liradan yıllık 100 bin liraya kadar değişebilen farklı ve her bütçeye uygun fiyat tarifeleriyle farklı büyüklükte işletmelerin farklı nitelikteki gereksinimlerine cevap verebilen özellikleriyle günümüz dünyasında yer alan bir işletme için olmazsa olmaz işlemlerdendir.

Bunun farkında olan bazı SEO platformları da, sunduğu SEO paketleri içerisinde SEO çalışmalarını bir hizmet olarak sunmakta ve işletmenin uzun süreli SEO uyumluluğunu güvenceye almaktadır.

Kurumsal SEO Fiyatları

SEO paketleri hem bireysel İnternet siteleri, hem de resmi işletmelerin İnternet siteleri üzerinde gerekli SEO iyileştirmelerini yaparak o siteyi üst sıralara taşıma amacını güder.

Bireysel İnternet siteleri tarafından tercih edilen SEO paketleri, site sahibinin kısıtlı bütçesinden dolayı genelde düşük bütçeli ve/veya kısa süreli olmaktadır, bu yüzden yüksek bütçeli ve uzun süreli olarak kullanılabilecek SEO paketleri kurumsal İnternet siteleri tarafından tercih edilmektedir.

Kurumsal SEO fiyatları da doğal olarak bireysel İnternet siteleri tarafından tercih edilen paketlere kıyasla daha yüksektir. Bireysel İnternet siteleri tarafından satın alınan SEO paketleri genelde tek seferlik birkaç bin lira olabilirken, kurumsal sitelerin satın aldığı uzun süreli SEO paketlerinin fiyatları 100 bin liranın üzerine çıkabilmektedir.

Google SEO Danışmanlığı

Daha önceki bir başlıkta bahsedildiği gibi, SEO optimizasyonunun en çok işe yaradığı platform şüphesiz ki Google’dır. Google’da SEO uyumlu ve arama sayfalarının bir numarasında yer almak, günümüz işletmelerinin elde edebileceği en büyük şanstır denilebilir. Bu şansa erişmek için bu işletmeler, SEO paketleri ve SEO çalışmalarına ek olarak bir de SEO danışmanlığı hizmeti alırlar.

Bu danışmanlık hizmetlerinde işletmelere nasıl daha SEO uyumlu bir İnternet sitesi olunabileceği, rekabet analizi ve bu rekabet arasından sıyrılıp en üst sıralara nasıl yerleşilebileceği konularında eğitim ve uygulama verilir. Bu üç hizmeti de alan bir İnternet sitesi, doğru ölçekte ve doğru platformdan bu hizmetleri aldığı takdirde aramaların ilk sayfasına yerleşmesi bir nevi kaçınılmazdır.

İlk sayfaya yerleşen bir İnternet sitesinin avantajlarının farkında olan İnternet siteleri ve işletmeler de, bu avantajı elde etmek için SEO çalışmalarına önemli derecede önem verirler. Buna ek olarak Google hizmeti fiyatları da işletme tarafından detaylıca incelenir ve amaca uygun en hesaplı paket seçilerek işletmenin gerekli SEO hizmetlerini alması sağlanır.

SEO çalışmaları ve danışmanlığının önemini bilen SEO platformları, sundukları yüksek bütçeli SEO paketlerinin içerisine genellikle SEO çalışmalarını ve SEO danışmanlığını birlikte alırlar.

Bazı yüksek bütçeli Google SEO paketleri hem SEO uyumlu içerik üretimi, hem SEO çalışmaları, hem de SEO danışmanlığını birlikte sunar, bu şekilde o işletmenin SEO sıralamasında yükselişi kaçınılmaz olur.

Google SEO Uzmanı

SEO hizmeti alacak işletmeler, SEO konusunda yetenekli serbest zamanlı çalışanlar veya SEO platformlarında çalışan ekiplerin yanı sıra SEO uzmanları ile de çalışabilirler. Bu uzmanlar o İnternet sitesinin SEO uyumluluğu için gerekli olan işlemleri tespit edip uygular ve bu şekilde işletme arama sayfalarında üst basamaklara tırmanır.

Bu uzman aynı zamanda SEO ücretleri arasından işletmeye en uygun olan paketi seçer veya işletmeye özel paket hazırlar, böylece işletmeyi SEO çalışmaları için bütçe ayırma zahmetinden kurtarır. Bu sayede İnternet sitesinin sahibi olan şahıs veya işletme daha kolay bir şekilde SEO geliştirmelerini gerçekleştirir ve kendini İnternet dünyasının zirvesine yaklaştırır.