Instagram Reklam

Teknoloji çağı ile birlikte sosyal medyanın kullanımı hızla artıyor. Başlangıçta iletişim kanalı olarak hayatımıza giren her geçen gün kendini yeni dünya düzenine göre revize eden sosyal medya kanalları önemli bir gelir kaynağıdır.

Markasını, hizmetini veya ürününü bu kanallarla tüm dünyaya ulaştıran şirketlerin yanı sıra yaşamını, eğlenceli anlarını veya farklı içeriklerini sosyal medya ile paylaşan kişiler bu yolla ciddi kazançlar elde ediyor.

Popüler sosyal medya platformlarından biri olan Instagram da tanınmak isteyen ya da sadece paylaşımlarıyla beğeni görmek isteyen her isim için etkili bir kanaldır. Profilinizi profesyonel bir hesaba dönüştürüp instagramda reklam ile siz de kazanç sağlayabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme

instagram reklam verme farklı yollarla sağlanan bir hizmettir. Reklam yapmak için Instagram hesabına gerek yok. Reklamlarınızı Facebook’a bağlayarak Instagram’da görünür olabilirsiniz. Ama Instagram hesabına sahip olmanın işletmenize sağlayacağı yararlardan mahrum olmak istemezsiniz.

Instagram reklam ver olanağı iki yollar gerçekleşir:

 • Facebook reklam yöneticisi yolu ile
 • Instagram uygulaması yolu ile

Instagram’da reklam vermek için geliştirilmiş araçlar daha yerleşiktir. Bu araç sayesinde hedef demografisi, reklam biçimleri, bütçe ve kampanya uzunluğu üzerinde ek kontroller yapabilirsiniz.

Instagram Reklam Fiyatları

Instagram reklam verme fiyatları farklı aralıklarında sahiptir. Açık artırma, maliyetler ve hedef kitle fiyatın değişken olmasını sağlıyor. Instagram’a reklam vermek ile Facebook’da reklam vermek hemen hemen aynıdır. İkisi de tek bir şirket çatısı altında olduğu için reklam platformları da birbiriyle bağlantılıdır.

Instagram reklam diğer platformlarda yapılan reklamlara göre daha maliyetlidir. Bu yüzden belirli bir fiyat belirtmenin doğru olmadığını söyleyebiliriz. Reklam maliyetini etkileyen birçok unsur vardır. Dolayısıyla reklam alırken öncelikle bütçeyi belirlemenizde yarar var. Bütçe ayarlaması günlük veya toplam olarak yapılabilir. Limit yine size bağlı bir seçenektir.

Instagram Reklam Ücretleri

Instagram reklam ücretler konusunda fazla olsada düşük ücret ile büyük kitlelere ulaşabilmek önemlidir. Ücret faktörleri ise değişiklik gösterir.

Instagram paketleri reklam ücretini etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Cinsiyet: Kadınlar sosyal medyada daha fazla vakit geçirir. Bu yüzden kadınlar için olan reklamlar daha maliyetlidir.
 • Önemli Günler: Özel günler ve dönemler rekabeti yükseltir.
 • Gün ve saat: Instagram’da kullanıcıların en çok zaman geçirdiği gün ve saatler diğerlerine göre daha pahalıdır.
 • Reklam alanları: Hikayeler, ana sayfa veya keşfet alanlarında gösterilen reklamların ücretleri değişir. Örneğin ana sayfa reklamları diğerlerine kıyasla daha masraflıdır.
 • Yaş Grupları: Bazı yaş grupları değişen zamanlarda etkileşim gösterir. Dolayısıyla yaş grubu reklam ücretini doğrudan etkiler.

Reklam ücretlerini etkileyen bu faktörler daha da artırılabilir. Fakat ücret konusunda en etkili faktör sektördür. Ulaşmak istediğiniz sektör, reklam fiyatlarınızı büyük oranda etkiler.

Instagram Sponsorlu Reklam

Instagram’da sponsorlu reklam aracılığıyla görsellere etiket yaparak takipçilerin daha detaylı bilgilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sponsorlu reklamlar kullanıcıları sizin pazarınıza çeker. Sponsorlu reklam içeriğinin beğeni ve yorum gibi etkileşim alması bu şansı daha da arttırır.

İyi performans gösteren paylaşımların hedef kitleye ulaşması sponsorlu reklamlar aracılığıyla daha etkili olur. Çünkü etkileşim ne kadar yüksek olursa gönderiniz daha fazla yeni kitleye ulaşacaktır.

Instagram sponsorlu reklamlarda gönderi ne kadar fazla yorum ve beğeni alırsa o kadar çok yeni kullanıcının dikkatini çeker. Standart Instagram reklamları sona erdiğinde tüm etkileşim de son bulur. Fakat sponsorlu reklamlarda, kazanılan trafik uzun süre devam eder.

Instagram Reklam Ajansı

Instagram’da reklam stratejisi geliştiren ajanslar hedef kitle ile etkileşime geçmek için yeterli donanıma sahiptir. Dijital pazarlama yöntemleri ile takipçi sayınızı, beğeni ve izlenme oranınızı artıracak önemli bir misyonuna sahiplerdir.

Bu ajanslar sosyal medyada reklam yönetiminizi üstlenir. Reklam bütçenizi verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar. İşinizi ve sizi öne çıkaracak doğru konumlandırılmış reklamlar için güvenilir ve profesyonel ajanslardan hizmet almaya özen göstermelisiniz.

Instagram reklam ajansı sayesinde doğru zamanda potansiyel müşterilerinizin önüne çıkabilirsiniz. Bütünsel ve yenilikçi çözümler sunan bu ajanslar işletmelerin ve bireysel hesapların hizmetindedir. Instagram’da hedef kitleye ulaşmak, etkileşimi artırmak ve markanın tanınırlığını sağlamak reklam kampanyaları ve stratejileri ile daha hızlı ve kolaydır.

Instagram Hikaye Reklam Verme

Instagram reklamı türlerinden biri hikaye reklamıdır. Story olarak da bilinen hikaye reklamları özel bir alanda sunuluyor. Kullanıcı bu alanda hikayeler arası geçiş yaparken reklamları görür. Günümüzde oldukça popülerlik kazanan Instagram hikaye reklamları kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Doğru hedeflemeleri yapıp, ilgi çekici videolarla hikayeler alanında reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

2016 yılında hikaye paylaşma özelliği Instagram uygulamasına dahil edilmiştir. Instagram hikaye reklam verme story özelliği ile kullanıcılara ulaşabilmeyi sağlayan bir yöntemdir. Instagram uygulamasının üst bölümünde takip edilen kişilerin hikayeleri bulunuyor. Buraya dokunduğunuzda paylaştıkları fotoğraf ve video hikayeleri görebilirsiniz.

Hikayeler arasında kendiliğinden oluşan geçiş nedeniyle buradaki reklamlar kullanıcılara karşı bir dayatma sergilemez. Üstelik burada çıkan reklamlar alakalı olduğunuz konulardan oluşur. Algoritmanın seçiciliği ile gerçekleştirilen bu özellik instagram da reklam vermek isteyene büyük ayrıcalık sunuyor.

Instagram Story Reklam Fiyatları

Instagram story reklam verme fiyatları belli koşullara göre hesaplanıyor. Reklam ödemeleri ise hikayelerde ya da haber bültenlerinde görülen içeriklere göre gerçekleştiriliyor.

Demografik verilere veya ilgi alanlarınıza göre karşınıza çıkan Instagram hikaye reklamlarında teklif, Facebook reklam teklifi gibi çalışır. Bu reklamlar aynı platformdan yönetilir. Instagram hikaye reklamlarında reklam bütçesini ilgilendiren 3 temel faktör vardır.

Bu faktörler şu şekildedir:

 • Teklif
 • Reklam kalitesi
 • Tahmini etkileşim oranı
 • Reklamın kalitesi

Instagram sponsorlu reklam fiyat belirlemede hedef kitlenin seçimi en önemli noktadır. Instagram Story reklamının yayınlandığı süre ve hedef kitleye uygunluğu fiyat konusunda geniş bir yelpaze oluşturur.

Instagram Ücretli Sponsorlu Reklam

Instagram’da sponsorlu reklam fiyat instagram reklam fiyatları değişiklik gösterip zaman zaman yüksek maliyetlere kadar çıksa da tanıtım için büyük bir atılımdır. Popüler olmak veya markasını geniş kitlelere ulaştırmak isteyen sosyal medya kullanıcıları bu reklamlar aracılığıyla süreci hızlandırıyor.

Takipçi sayınızı artırmak için aylarca emek harcamak zaman zaman motivasyonunuzu düşürebilir. Ücretli sponsorlu reklam gerçekten kaliteli içerikler üretiyorsanız ya da toplumun yararına hizmetler veriyorsanız mutlaka yararlanmanız gereken bir olanaktır.

Instagram sponsorlu reklam ücretleri ajanstan ajansa değişir. Bu reklamlarda ürünü tanıtmak için tıklama başına maliyet oluşturulur. Sponsorlu reklamlar görünürlük kazanmaya, satışları artırmaya ve maliyetleri kontrol etmeye olanak tanır.

Instagram sponsorlu reklam verme benzer ürünleri arayan kullanıcıların markanızı görmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bu reklamlar arama sonuçlarında görünür. Marka logosunu ve özel bir başlığı içerir.

Instagram Yurtdışı Reklam Verme

Yurtiçi ve yurtdışı sahada Instagram reklamları değişir. Yurtdışı reklam vermeden önce, kendinize hedef kitle belirlemelisiniz. Instagram’da yurtdışına reklam veren rakiplerinizi inceleyip, özgün bir stratejiler belirlemelisiniz.

Yurtdışı instagram reels reklam veya diğer alanlarda kendinize uygun oluşturduğunuz stratejiyi hayata geçirebilirsiniz. Prosedürler arasında seçtiğiniz ülke ve o ülkenin hangi şehrini kullanacaksanız saat dilimini belirlemeniz gerekiyor. Reklamın yayınlanacağı zaman aralığı ve hedef kitle tıpkı yurtiçi reklam çalışmalarında olduğu gibi kusursuzca belirlenmelidir.

Instagram yurtdışı reklamı için tıklanma maliyeti, müşteri kayıpları ve müşteriye ulaşma oranları doğru hesaplanmalıdır. Eğer tüm bu prosedürlerle uğraşmak size angarya geliyorsa alanında profesyonel ajanslardan destek ve danışmanlık alabilirsiniz.

Instagram Reklam Vermek İstiyorum

Instagram post reklam hikaye veya diğer segmentlerde reklam vermek istiyorsanız süreci tek başınıza yönetebilirsiniz. Fakat Baştan söyleyelim bu konuda teknik bilgi ve donanıma ihtiyacınız olacaktır.

Instagram’da reklam vermek için izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

 • Reklam Yöneticisine tıklayın
 • Oluştur seçeneğine dokunun
 • Reklam alanı seçin
 • Reklam detaylarını girin
 • Instagram’ı reklam alanı olarak manuel seçin
 • Reklamın formatı, kimliği ve ilgili bağlantıları ekleyin.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra reklamınızın önizlemesi hazırlanır. Değerlendirmeye göndermeden önce mutlaka önizlemeyi görün. Reklam onaylandıktan sonra Instagram’nın ilgili alanında görünecektir.

Instagram Reklam Paketleri

Instagram reklamları verilirken kalite kurallarına dikkat edilmelidir. Reklam görselinin çözünürlüğünün yüksek olması, bulanık olmaması gibi faktörler kullanıcıların seçici davranmasına sebebiyet verecektir.

Özellikle kendiniz reklam yaparken bu hususlara ayrıca dikkat etmeniz gerekir. Her reklam görseli aynı boyutlarda ve pikselde paylaşılmamalıdır. Bu konuda hizmet veren ajanslar aracılığıyla instagram reklam paketleri satın alabilirsiniz. Bu paketler ihtiyacınız olan reklam stratejisini sunmaya hazır projelerle tasarlanıyor. Size arkanıza yaslanıp konforun tadını çıkarmak kalıyor.

Instagram reklam paketi başlangıç, standart ve gelişmiş seçeneklerle sunulur. İhtiyacınıza ve bütçenize uygun paketi seçebilirsiniz. Gerekli desteği ve danışmanlığı da sağlayan ajanslar süreci sizin adınıza yönetir. Profesyonel ve alanında uzman kadrolar reklam ve tanıtımlar için en özgün tasarımlar üretir. İster küçük ister büyük ölçekli bir işletme olun bu paketler sizin için en az maliyetli tanıtım aracı olacaktır.